Silkroad’ın Amacı ve Hikayesi

2.208 GörüntülenmeSilk Road Macerası Sild Road. Silk Road
’Silk Road’ sözcüğünü duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Uçsuz bucaksız çöller, bezgin yolcular ve ipekle tıka basa yüklenmiş uzun bir deve sürüsü şeklinde hayali resimler mi? Çoğu insan bu şekilde düşünür; Silk Road’a ait bu şeklinde resimleri biliyoruz ama bunlar buz dağının ancak görünen kısmı. Silk Road, Doğu ve […]
Publish Date
Temmuz 5, 2020
Categories
Read Time
10 minutes
2.208 Görüntülenme

Silk Road Macerası

Sild Road.
Silk Road
’Silk Road’ sözcüğünü duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Uçsuz bucaksız çöller, bezgin yolcular ve ipekle tıka basa yüklenmiş uzun bir deve sürüsü şeklinde hayali resimler mi? Çoğu insan bu şekilde düşünür; Silk Road’a ait bu şeklinde resimleri biliyoruz ama bunlar buz dağının ancak görünen kısmı.

Silk Road, Doğu ve Batıyı bağlayan uzun bir yoldur. Bu yol, ipek yada baharat gibi malları taşımak için kullanılan yalnızca bir tecim yolu değildi.Silk Road yalnızca malların teslim edilmiş olduğu ve göndermiş olduğu bir yer değil, buradan gelen geçen insanların bilgisi ve kültürüyle yoğrulmuş serüven dolu bir dünyaydı. Şimdi, global standartlar ışığında uluslararası ticaretin önemini vurgulama zamanı.

Uzun bir zaman önce dünyanın merkezi konumundaki Asya ve Avrupa içinde.

İpek Yolu’nu hepimiz kullanarak ticaret yapıyordu. Bu yolu tüccarlar, maceracılar, askerler ve diplomatik misyonerlerden hırsızlara dek uzanan farklı özellikte insanoğlu kullanıyor, kendi hedeflerini yakalamak için bu zorluklara boyun eğmiyorlardı. Bu çevrimiçi oyunda, İpek Yolu vesilesiyle doğunun ve batının bütün bölgelerinde ayak basmadık yer bırakmayanları düşünerek yeni dünyayı oluşturma inancına sahiptik.

Her birinin farklı amaçları vardı, ortak noktalarıysa büyük olasılıkla ‘yeni dünya hayaliydi’. Hepsi de Silk Road’daki çeşitli maceralarla muhtelif hayallerini gerçekleştirdi. Bizim amacımız da oyunu, kullanıcıların çeşitli hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir yer haline getirmekti.

Ne hayal ediyorsunuz?

Ütopya ve distopya

İngiliz politikacı Thomas More, yazılarında cenneti yani ‘Ütopya’yı anlatır. Kitapta ‘Ütopya’, dünyadaki aden tanımına mükemmel bir biçimde uyan imgesel bir ada olarak açıklanmaktadır. İngiliz romancı George Orwell de yazdıklarında (‘1984’) distopyayla ilgilenmiştir. Anlattığı distopyada, gerçek dünyanın negatif taraflarını keskin bir şekilde eleştirmiştir. Gerçek dünyanın da ütopya ve distopya arasında olduğu düşünülür.

Varolan oyunların çoğunda dünya ütopyaya benzer. Kesinlikle, oyunun özellikleri düşünülürken dünya yapılandırması ütopya benzer biçimde görülemez. Ancak, hususi oyunlar distopyayla alakalı olsa da oyunun son amacı çoğu zaman Şeytanı ortadan kaldırarak barışı sağlamak ütopya hayalini gerçekleştirmektir. Gerçekten de ütopya dünyası hayal ettiğimiz dünya için doğru yanıt olabilir mi?

Günümüzde oyun endüstrisinin akışı, varolan paket oyunlardan MMORPG’ye dönüşmüştür. Çevrimiçi oyundan keyif alan kullanıcılar, bu öteki dünyada yeni bir yaşam oluşturmaktadır. Bu dünyada, kullanıcı dilediği her şey olabilen karaktere dönüşür. Sizce durum böyle olduğunda bu çevrimiçi oyun dünyası da diğer oyunlar şeklinde bir ütopyayı mı amaçlamalı?

Bu konuda yanıtımız mutlaka hayırdır. Ünlü ‘Matrix’ dünyasındaki ajanın söylediği şeklinde: ‘İnsanlara her yönüyle mükemmel bir dünya sunulmuş olsa da hiçbir zaman buna uyum sağlayamayacak.’ Diğer bir deyişle, mühim olan, talep eder ütopya, ister distopya olsun var olana ahenk sağlamaktır.

Birçok çevrimiçi oyun vardır, ancak başka bir reel dünya bulmak basit değildir. Gerçek dünyaya fazlaca benzeyen, coşku verici bir çevrimiçi oyun dünyası kurmak için ütopya kadar distopyanın da her zaman göz önünde bulundurulması gerekir. Gölge ışık yardımıyla var. Peki ışıkla gölge bir arada var olabilir mi? Işığın ve gölgenin beraber var olduğu, çeşitli ve kompleks topluluk daha reel bir dünyada birleşir. Dünyanın ütopya mı, yoksa distopya mı olacağına kullanıcı karar vermelidir. ‘Silkroad Online’ oyunundaki sosyal öğeleri bu temel üstüne tasarladık.

İçeriğin önemi, son plandan daha fazlaydı.
Hayallerle dolu Silkroad Online içinde gerçek bir dünya var.

Tüm Doğu fantezileri Asil Ruhlu mudur?
Doğu’dan Çin bölgesine dayalı bu çevrimiçi oyun çoğunlukla soylu ruhlu huy temelinde bir görüşle oluşturulmuştur.
Bu oyunların sürekli olarak ortaya çıkmasıyla, Çin’e dayalı Doğu düşlem dünyası saygı duyulan bir dünya olarak görülmüştür.

Yine de, asillere dayalı dünyalara haiz oyunlar fazlaca yetersizdir. Oyunda kahramanlara ve bunların karşısında kötü adamlara gerek vardır. Oyunlara soylu olma açısından baktığımızda, gülmeden edemeyiz. Kahraman olan insanın karakteri soylu dünya tarafından oluşturulmuş, kötülerin tarafından olması ihtiyaç duyulan canavarlarsa, yalnızca bu değerlerle ilgisi olmayan bilinmeyen canavarlardır.

Bozulmuş ve biçimsiz dünyalar yanlış bir şekilde oluşturulmaktadır ve hiç kimse bunlarla bağdaşamaz. Bu, Batı fantezisinden canavarların her vakit görünmüş olduğu bir oyundan daha kötüdür.

Silk Road’ın doğudaki başlangıç noktası, Doğu’nun merkezi olan Çin’di. Çinli karakterleri ve dünyayı oluştururken, ilk endişemiz genel bakışla ilgiliydi. Kahramanlık dünyası ne olursa olsun çekiciydi. Peki, daha yeni ve coşku verici bir fantezi dünyası oluşturulabilir miydi? Çin masallarıyla ya da mitolojisiyle ilgili malzemeleri incelerken birçok şey öğrenebilirdik.

Çin’de uzun tarihi kadar masal ve mitolojik öykü bulmak mümkündü. Bizimkine benzeyen ‘Bongsinyeonui’ dünyası buna örnek olarak gösterilebilir. İncelenen ilgi çekici ve oldukca sayıdaki malzeme, batı fantezisiyle karşılaştırılabilir. Ancak, malzemelerin tertip ve seka açısından, aynı Doğu kültür çemberinin Batı kültüründen daha küçük olduğunu ortaya çıkardık.

Çin dünyasını tasarlarken güven kazanabilirdik. Fazlasıyla şişirilen Batı düşlem dünyasını kullanmasak da yeni ve güzel bir fantezi dünyasının temellerini attığımıza inanıyorduk. Doğu fantezisinin sunduğu asil ruh, ne olursa olsun reddedilmiyordu. Ancak, oyunda, asil olmanın normalde her Doğu fantezisinde görülmediğini gösterecektik.

Mevcut Batı düşlem dünyasıyla karşılaştırabileceğiniz, yeni, heyecan verici ve mükemmel Doğu düşlem dünyasını hissedebileceksiniz.

Birimiz için topluluk sistemi

RPG oyununun tasarımına başlarken üzerinde durduğumuz en mühim nokta topluluktu. Mevcut camia sisteminin yapısını çözümlerden, büyük bir engelle karşılaştık. Bu, oyundaki toplumun oyun dışındaki topluluktan ayrı olduğu gerçeğiydi.

Tüm oyunlar aynı olsa da bilhassa bilginin önemine daha oldukca vurgu yapılır. Oyunu oynarken faydalı olacak güncellenen bilgileri süratli bir biçimde almak için diğer kişilerle yazışma kurmak zorunludur. Pasif tek kişilik oyundan keyif alan kullanıcılar, güncellenen bilgileri almakta zorlanabilir. Dolayısıyla, toplumun çoğunluğunu gerçekleştiren kullanıcılardan daha az etkili olurlar.

Bulduğumuz gariplik şuydu: Topluluk etkinlikleri parti oyunu, malumat paylaşımı ve arkadaşlık için iletişim olarak sınıflandırılabilir. Bunlardan, parti oyununa yalnızca guilde katılan kullanıcılar katılabilir. Bilgi paylaşımı veya arkadaşlık için iletişim kurulması durumunda, verilerin kaydedilmesi gerekir. Bu alanlar sıklıkla, oyunun dışında, Internet’te bulunan ana sayfa panosu vesilesiyle gerçekleştirilir. Yine de bu bilgilere erişmek, kullanıcılar için rahat değildi. Dış bilgilere, yalnızca oturumu kapadıktan sonra erişilebiliyordu.

Sonuç olarak, bu rahatsızlığı gidermek için Internet’le ve oyunla temas kuran daha gelişmiş bir oyun tasarladık. Silkroad Online, oyun içi camia etkinlikleriyle oyun dışındaki toplum etkinliklerini bütünleştiren bir ortam sağlar.

Başka bir deyişle, dışarıda hazırlanan birçok bilgiye, oturumu kapamadan oyun içerisinden erişilebilir. Bu toplum sisteminin yapısı bununla beraber bilgilerin daha etkili bir şekilde paylaşılmasında uyumu ve hızı getirecektir.

Buna ek olarak, oyunun bu teknolojik geliştirmeyle daha da gelişmesi yalnızca kullanıcılar arasındaki camianın değil, hem de kullanıcılar, geliştirici ve işletmen arasındaki topluluğun da daha güçlenmesini sağlamıştır. Resmi ana sayfada Soru ve Yanıt gönderilmesi yahut hata tutanağı şeklinde kullanıcı ile müstahsil arasındaki iletişim, tamamıyla oyun arasında gerçekleştirilebilir. Silkroad Online, kullanıcılar, geliştiriciler ve işletmenler arasında basit, ahenkli ve kesintisiz yazışma sayesinde kullanıcılarla benzersiz bir çevrimiçi oyunun geliştirilmesini sağlamıştır.

Kullanıcıları ve geliştiricileri içeren ‘herkes birimiz için’ topluluğu
Silkroad Online oyununun gelişmiş toplum sistemidir.

Sahne kuruldu
Oyunun aslı nedir? Harika bir senaryo, çok sayıda sahne ayarı ve birçok izleyici değildir. Oyunun özü, sıklıkla başrolü oynayan aktördür.

Oyun, bir tiyatro oyunu ve filmlere benzemektedir. Kullanıcı, bir konunun kahramanı olarak hikayeye doğrultu verir ve düğümü çözer. Oyun sona erdiğinde, kahraman, sahnenin ortasında izleyicilerin tebriklerini kabul eder. Ancak, burada bir sıkıntı vardır. Sorun, bu yapının önceki paket oyunu zamanlarından kalan bir yapı olmasından kaynaklanmaktadır.

Çevrimiçi oyunda, sahne daha kapsamlı olur ve kahramanların sayısı artar.

Herkes bir kahraman olmayı ve projektör ışığının kendine tutulmasını talep eder. Ancak, oyun yapısı Çevrimiçi oyuna dönüştürüldükten sonrasında, değiştirilmemiştir. En iyi olma koşulu sınırı olan olsa da, en iyi olmak isteyen kişi sayısı artar. Sorun burada yatmaktadır. Hedef anlayışı biraz cılız kalmaktadır.

Bu sorunu halletmek için farklı kahramanların faal bir rol üstlenebilecekleri bir sahne kurmayı amaçladık. Sahnenin geniş ve kapsamlı olması gerekiyordu ve ayrılan birkaç hikaye ve bunlara bağlı olarak da çeşitli sonlar olmalıydı. Bu hedefi gerçekleştirmek için ilgili nesneleri edinecek sistemler çeşitli şekillerde tasarlandı. Bunlardan bazıları, Karavan Ticareti, Üç Taraflı Düşmanlık, Yaratıcı Stil ve Vaha Kasabası’ydı.

Seviye atlamak ya da nadir bulunan itemleri almak için artık yorulmanıza gerek yok. Silkroad Online dünyasında muhtelif rolleri oynayabilirsiniz. Varlıklı bir tüccar olarak bir tüccar yada herkesin korkmuş olduğu bir haydut olabilirsiniz. Silkroad’un barışını koruyan üstün bir avcı veya çölün mücevheri olan Vaha’nın hakimi olabilirsiniz. Dünyayı dolaşan ve hazineleri kabul eden hazine avcısı da oynayabileceğiniz rollerden biridir.

Sürekli olarak tekrarlanan savaşlardan yorgun düştüğünüzde oyundan çıkabilir misiniz? Silkroad Online’da bu da geçmişte kaldı. Hangi hikayede kahraman olmak istiyorsunuz? Neyi gerçekleştirmek istiyorsunuz?

Sahne hazırlandı ve oldukca sürmeden öykü başlayacak.

Post Tags

Related Tags

My Blog

Related Articles

Leave an Opinion

Your email address will not be published. Required fiels are marked *